Nominations // 22nd BRITISH INDEPENDENT FILM AWARDS

Renee Zellweger begins her awards season ascent.



The 22nd British Independent Film Awards will take place on December 1st.


With the nominees now announced, many of the expected awards season darlings have earned some additional buzz, including Judy and Renee Zellweger. But, the films that earned the most mentions are The Personal History of David Copperfield and Wild Rose. The latter enjoyed a decent US indie box office run.


The BIFA category for International Feature gives some insight for the Best Picture race as American films qualify. Much-talked-about Parasite and Marriage Story secured nominations.


FULL LIST OF NOMINATIONS:


BEST BRITISH INDEPENDENT FILM


BAIT


FOR SAMA


THE PERSONAL HISTORY OF DAVID COPPERFIELD


THE SOUVENIR


WILD ROSE


BEST DIRECTOR


Waad Al-Kateab, Edward Watts

FOR SAMA


Oliver Hermanus

MOFFIE


Joanna Hogg

THE SOUVENIR


Mark Jenkin

BAIT


Asif Kapadia

DIEGO MARADONA


BEST ACTRESS


Jessie Buckley

WILD ROSE


Holliday Grainger

ANIMALS


Sally Hawkins

ETERNAL BEAUTY


Vicky Knight

DIRTY GOD


Renee Zellweger

JUDY


BEST ACTOR


Sam Adewumni

THE LAST TREE


Tom Burke

THE SOUVENIR


Kris Hitchen

SORRY WE MISSED YOU


Josh O'Connor

ONLY YOU


Dev Patel

THE PERSONAL HISTORY OF DAVID COPPERFIELD


BEST SCREENPLAY


Joanna Hogg

THE SOUVENIR


Armando Iannucci, Simon Blackwell

THE PERSONAL HISTORY OF DAVID COPPERFIELD


Paul Laverty

SORRY WE MISSED YOU


Peter Strickland

IN FABRIC


Nicole Taylor

WILD ROSE


BEST SUPPORTING ACTRESS


Jessica Barden

SCARBOROUGH


Ruthxjiah Bellenea

THE LAST TREE


Elizabeth Debicki

VITA & VIRGINIA


Tilda Swinton

THE PERSONAL HISTORY OF DAVID COPPERFIELD


Julie Walters

WILD ROSE


BEST SUPPORTING ACTOR


Chiwetel Ejiofer

THE BOY WHO HARNESSED THE WIND


Hugh Laurie

THE PERSONAL HISTORY OF DAVID COPPERFIELD


Edlison Manual, Olbera Nunez

YULI - THE CARLOS ACOSTA STORY


Peter Mullan

THE VANISHING


Bluey Robinson

DIRTY GOD


THE DOUGLAS HICKOX AWARD (DEBUT DIRECTOR)


Will Becher, Richard Phelan

A SHAUN THE SHEEP MOVIE: FARMAGEDDON


Fyzal Boulifa

LYNN + LUCY


Ninian Doff

BOYZ IN THE WOOD


Chiwetel Ejiofer

THE BOY WHO HARNESSED THE WIND


Harry Wootliff

ONLY YOU


BREAKTHROUGH PRODUCER


Finn Bruce

TUCKED


Kate Byers, Linn Waite

BAIT


Joy Gharoro-Akpojotor

BLUE STORY


Becky Read

THREE IDENTICAL STANGERS


Jack Sidey

MOFFIE


DEBUT SCREENWRITER


Kieran Hurley

BEATS


Lisa Owens

DAYS OF THE BAGNOLD SUMMER


Nicole Taylor

WILD ROSE


Emma Jane

UNSWORTH ANIMALS


Harry Wootliff

ONLY YOU


MOST PROMISING NEWCOMER


Sam Adewumni

THE LAST TREE


Vicky Knight

DIRTY GOD


Lorn Macdonald

BEATS


Roxanne Scrimshaw

LYNN + LUCY


Honor Swinton Byrne

THE SOUVENIR


BEST DOCUMENTARY


COUP 53


DIEGO MARADONA


FOR SAMA


SEAHORSE


TELL ME WHO I AM


THE RAINDANCE DISCOVERY AWARD


A BUMP ALONG THE WAY

Shelly Love


CHILDREN OF THE SNOW LAND

Zara Balfour, Marcus Stephenson, Mark Hakansson


HERE FOR LIFE

Andrea Luka Zimmerman, Adrian Jackson, James Lingwood, Michael Morris, Cressida Day


MUSCLE

Gerard Johnson, Matthew James Wilkinson, Richard Wylie, EdBarratt


THE STREET

Zed Nelson


BEST INTERNATIONAL INDEPENDENT FILM


ASH IS PUREST WHITE


MARRIAGE STORY


MONOS


PARASITE


PORTRAIT OF A LADY ON FIRE


BEST CASTING


Shaheen Baig

IN FABRIC


Shaheen Baig, Aisha Bywaters

THE LAST TREE


Kahleen Crawford, Caroline Stewart

ONLY YOU


Kahleen Crawford

WILD ROSE


Sarah Crowe

THE PERSONAL HISTORY OF DAVID COPPERFIELD


BEST CINEMATOGRAPHY


Ole Bratt Birkeland

JUDY


Benjamin Kracun

BEATS


Zac Nicholson

THE PERSONAL HISTORY OF DAVID COPPERFIELD


Jamie D Ramsay

MOFFIE


Ari Wegner

IN FABRIC


BEST COSTUME DESIGN


Suzie Harman, Robert Worley

THE PERSONAL HISTORY OF DAVID COPPERFIELD


Anna Mary Scott Robbins

WILD ROSE


Grace Snell

THE SOUVENIR


Jany Temime

JUDY


Jo Thompson

IN FABRIC


BEST EDITING


Mick Audsley, Peter Lambert

THE PERSONAL HISTORY OF DAVID COPPERFIELD


Mark Jenkin

BAIT


Chris King

DIEGO MARADONA


Chloe Lambourne, Simon Mcmahon

FOR SAMA


Helle Le Fevre

THE SOUVENIR


BEST EFFECTS


Howard Jones

A SHAUN THE SHEEP MOVIE: FARMAGEDDON


Paul Mann

IN FABRIC


Andy Quinn

THE BOY WHO HARNESSED THE WIND


BEST MAKE UP & HAIR DESIGN


Morten Jacobsen, Rogier Samuels, Lindelotte Van Der Meer

DIRTY GOD


Karen Hartley-Thomas

THE PERSONAL HISTORY OF DAVID COPPERFIELD


Emma Scott

IN FABRIC


Jody Williams

WILD ROSE


Jeremy Woodhead

JUDY


BEST MUSIC


Jack Arnold

WILD ROSE


Cavern of Anti-Matter

IN FABRIC


Nainita Desai

FOR SAMA


Antonio Pinto

DIEGO MARADONA


Jd Twitch, Penelope Trappes, Stephen Hindman

BEATS


BEST PRODUCTION DESIGN


Cristina Casali

THE PERSONAL HISTORY OF DAVID COPPERFIELD


Stéphane Collonge

THE SOUVENIR


Kave Quinn

JUDY


Anne Seibel

THE WHITE CROW


Paki Smith

IN FABRIC


BEST SOUND


Anna May Bertmark, Jonathan Seale, Jules Woods

GWEN


David Bowtle-Mcmillan, Joakim Sundstrom, Robert Farr

BEATS


Stephen Griffiths, Tim Cavagin, Max Walsh, Andy Shelley

DIEGO MARADONA


Lee Walpole, Colin Nicholson, Stuart Hilliker

WILD ROSE


Martin Pavey

IN FABRIC



© 2018 by Scottie Knollin.

SUBSCRIBE VIA EMAIL